Uyarı Bu sitede en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için çerezler kullanılır. Devam ederseniz, bu siteden çerez almayı kabul ettiğinizi varsayarız.. OK
Yörükçayır Organik polifloralı bal

Yörükçayır bal

Yörükçayır Şahbaz Çay ve Murat Çay ın üretimini yaptığı Organik bal ve Arı ürünleri markasıdır. Mersin Erdemli'de üretilmektedir. Yörük kültürü ile Özboynuinceli Yaylasın da Mersin Toroslarında yaşayan Çay ailesinin yüzlerce yıllık geleneksel üretimidir.

Yörükçayır Balı Mersin Toroslarının Boynuinceli yaylasında arılarımız tarafından toplanan Organik Polifloralı çiçek balıdır. Yoğunlukla maki çalılıklarının çiçeklerinden toplanmış derlenmiştir.

Bugün hala Özboynuinceli yaylasında yaklaşık 350 kovan ile 300 yıl önce olduğu gibi doğal ve Organik bal üretimine devam etmekteyiz. Yörükçayır Markalı Boynuinceli yaylasının balının meşhur olması, bu bölgenin Toros Dağlarının rakımının çok yüksek (2450 m) olmasından kaynaklanmaktadır. Yüksek rakım sebebi ile hiç ağaç bulunmamakta ve bitki örtüsü, adından da anlaşılacağı gibi çayırsı bitkiler olmak üzere çok zengin çeşitli kır bitkilerinden oluşmaktadır. Zengin bitki çeşidi arasında, sadece özboynuinceli mevkisi yaylalarında bulunan bazı özel bitkilerde Yörükçayır balına enfes bir lezzet vermektedir. Ayrıca bu bölgede yüksek rakımdan dolayı tarım ve sanayi de yoktur. Bu da balımız içerisinde doğal olmayan tarım ilaç ve sanayi madde kalıntısı bulunmasını engellemekte ve yüzde yüz saf olmasını sağlamaktadır.